Karpacz - podstawowe informacje

okolica karpacz

Karpacz (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski) – miasto umiejscowione w Sudetach Zachodnich, przepływa przez nie rzeka Łomnica. Położenie u stóp Karkonoszy (najwyższy szczyt Śnieżka 1602m n.p.m.) zagwarantowało miastu ogromne zainteresowanie turystów z Polski, jak i z zagranicy. Położenie na wysokości od 500 do 900 m n.p.m., spowodowało podzielenie się tej miejscowości na Karpacz Górny i Dolny. Z danych z roku 2011 wynika, że zamieszkuje ponad pięc tysięcy mieszkańców.
okolica karpacz

Pierwsze wzmianki o Karpaczu wyczytać można w „Księgach Walońskich”, z końca XIV wieku. Powodem pojawienia się tu pierwszych osadników była możliwość znalezienia cennych kruszców. Także duży obszar, który stanowiły lasy, przyciągnął ludność w te strony. Skutkiem tego było utworzenie się nowych osad, najpierw w Budniku i Wilczej Porębie. Z racji tego, że Czechy bezpośrednio sąsiadują z tym miastem, to kiedy sytuacja w XVII wieku w tym kraju stała się nieciekawa, protestanccy uciekinierzy również postanowili się tu zasiedlić. Miejscowa ludność świetnie wykorzystywała to czym natura obdarzyła okoliczne łąki i pola, ich głównym zajęciem przez długi czas było zielarstwo. W 1844 miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Otóż, dokładnie 28 lipca, sprowadzony został z Norwegii (z miejscowości Vang), drewniany kościół protestancki, który do dziś jest główną atrakcją turystyczną Karpacza. W latach 2009-2012 gmina pozyskała fundusze unijne w wysokości 3794,27 zł na jednego mieszkańca.

Do czasu kiedy w Karpaczu nie zaczęła dynamicznie rozwijać się turystyka, miejscowość ta nie była uważana jako jedność, dopiero w roku 1960 Karpacz otrzymał prawa miejskie. Na przełomie lat 70, 80 i 90 miasto przeżyło prawdziwe odrodzenie. Zaczęto organizować imprezy sportowe, głównie zawody skoków narciarskich. Kiedy okazało się, że inwestycja w turystykę jest w tym miejscu opłacalna, zaczęto stawiać hotele, zajazdy i pensjonaty, których liczba z roku na rok zwiększała się. Sposobem na utrzymanie rodziny stało się wynajmowanie pokoi dla gości oraz zapewnienie im atrakcji.
okolica karpacz

We wrześniu 1974 oficjalnie otwarto Muzeum Sportu i Turystki, w którym znajdują się eksponaty związane ze sportem i turystyką rozwijającą się na terenach Karkonoszy. Kolejne muzeum utworzono z kolekcji Henryka Tomaszewskiego utworzono w 1995 roku, do dziś Miejskie Muzeum Zabawek cieszy się dużą popularnością. Aktualnie, Karpacz ciągle się zmienia, unowocześnia. Wszystko jest robione z myślą o przybywających w licznych grupach turystach, ale również o mieszkańcach. Przykładem jest wyprowadzenie ruchu samochodowego z głównego ciągu komunikacyjnego miasta, umożliwiła to budowa tunelu pod stokiem „Kolorowa” , która miała swój koniec w roku 2012.